A mai modern társasházak már el vannak látva központi szellőzőrendszerrel, melybe mindenki bekötheti a saját konyhai szag- és páraelszívóját.
Igen sokszor tapasztalható, hogy más lakásokban jelenik meg a főzés közben elszívott szag, vagy akár a dohányos lakás szaga.
Ennek oka az, hogy a szabvány szerinti méretezésű elvezető csövek nem elegendő kapacitásúak. Amikor mindenki a lehető legnagyobb és egyre nagyobb teljesítményű páraelszívót vásárolja meg magának, akkor a szabványos elvezető csövek nem elegendőek. Akkora túlnyomást hoznak létre a csőrendszerben, hogy nem csak a tetőn lévő kivezető felé áramlik a levegő, hanem más lakások felé is.
Igen bosszantó probléma, de szerencsére a megoldás egyszerű és nem is költséges.
Un. légtömör visszacsapó szelepet kell a páraelszívó után beépíteni.
Ez nem egyenlő a sokszor a páraelszívók mellé adott pillangószeleppel! Ezek ugyanis nem légtömörek. Még akkor sem, ha "szakember" építette be.
Közvetlenül a páraelszívó bekötése után, a csőbe kell behelyezni a légtömör visszacsapó szelepet. Ha flexibilis a bekötőcső, akkor érdemes lehet még egy azonos méretű szorító bilinccsel (köznyelvben "SKF-bilincs") kívülről rögzíteni, nehogy a flexibilis cső és a szelep gumitömítése között rés maradjon.
A légtömör visszacsapó szelepek általában 100 / 125 / 150 mm átmérőben készülnek, ezért a megvásárlása előtt ellenőrizzük a pontos méretet!
A hazánkban legelterjedtebb két típus alább látható. Mi a dalap-ot ajánljuk, a Helios-nál a szilikon lap miatt már panaszkodtak felhasználók "csapkodó" hangra használat közben. Ezen kívül a dalapban van egy apró mágnes is, így ha vízszintesen elhelyezkedő csőbe kell betenni, akkor is tökéletesen lezár, miután a páraelszívót kikapcsoltuk.
A képek alatti linkek kattinthatóak és a forgalmazó oldalára vezetnek:
![]() |
![]() |
Dalap bűz- és párazáró visszacsapó szelep | Helios légtömör visszacsapószelep |